BIM رویکردی نسبتاً جدید در طراحی، ساخت و مدیریت دوره عمر پروژه‌ می‌باشد که شرایطی را فراهم می‌کند تا تمامی ارکان پروژه در یک فضای کاملاً تعاملی به انجام نقش و مسئولیت خود در پروژه بپردازند. این رویکرد سبب افزایش یکپارچگی و هم‌افزایی در حوزه‌های مختلف فنی، اجرایی و مدیریتی پروژه شده و کمک می‌کند بسیاری از مسائل و چالشهای فعلی پروژه‌ها به حداقل ممکن برسد. قوانین ساخت و ساز در برخی از کشورهای پیشرفته دنیا به گونه‌ای است که اجازه ساخت و ساز بدون کاربرد BIM را نمی‌دهد و استفاده از این رویکرد برای تمام ارکان پروژه گریزناپذیر شده است.

اولین دوره از کنفرانس بین‌المللی مدلسازی اطلاعات ساختمان با شعار: «بیم، ضرورت، چالش‌ها و افق‌های پیش رو” در سال ۱۳۹۷ برگزار شد و مورد استقبال گسترده مخاطبین این حوزه قرار گرفت. پنل‌های تخصصی، سخنرانی‌های کلیدی توسط اساتید داخلی و بین‌المللی، بیان تجربیات پیاده‌سازی بیم در پروژه‌های مختلف، ارائه مقالات علمی و برگزاری نمایشگاه جانبی از جمله برنامه‌های پیش‌بینی شده در این کنفرانس بود.

دومین دوره از کنفرانس بین‌المللی مدلسازی اطلاعات ساختمان با محوریت “راهکارهای توسعه و پیاده‌سازی BIM در سطح پروژه، سازمان و صنعت” در سال ۱۳۹۸ برگزار شد و خوشبختانه همچون دوره قبل مورد استقبال گسترده مخاطبین این حوزه قرار گرفت. پنل‌های تخصصی، سخنرانی‌های کلیدی توسط اساتید داخلی و بین‌المللی، بیان تجربیات پیاده‌سازی بیم در پروژه‌های مختلف، ارائه مقالات علمی، برگزاری مسابقه OPEN BIM برای اولین بار در ایران و برگزاری نمایشگاه جانبی از جمله برنامه‌های پیش‌بینی شده در این کنفرانس بود. با توجه به نقش و جایگاه برگزاری کنفرانس‌های بین‌المللی در تبادل دانش و تجربه بین نهادهای حاکمیتی، کارفرمایان، پیمانکاران، مشاوران، پژوهشگران، اساتید دانشگاه و سایر فعالان حوزهBIM، در بیانیه پایانی کنفرانس دوم به برگزاری دوره‌ای این کنفرانس به صورت سالانه تأکید شد و به برگزارکنندگان و حامیان کنفرانس مأموریت داده شد برای برگزاری دور سوم این کنفرانس بین‌المللی با محوریت “توسعه اسناد ملی و بالادستی در زمینه BIM” اقدام نمایند.

مهمترین بخش‌های پیش‌بینی شده در کنفرانس سوم:

سخنرانی‌های کلیدی توسط اساتید برتر داخلی و بین‌المللی

 کارگاه‌های آموزشی مرتبط با مفاهیم و کاربردهای BIM

ارائه نمونه‌های موردی از تجربیات پیاده‌سازی BIM در صنایع مختلف

معرفی جدیدترین دستاوردهای علمی در قالب مقالات شفاهی و پوستری

برگزاری مسابقه بین فعالان حوزه BIM با اهداء جوایز به نفرات برتر

برپایی نمایشگاه تخصصی از توانمندی‌های شرکت‌های فعال در زمینه BIM

فهرست