(دانلود فایل پوستر)

معرفی جایزه:

با گذشت حدود یک دهه از توجه مراکز پژوهشی کشور به موضوع مدلسازی اطلاعات ساخت و اختصاص حجم قابل توجهی از تحقیقات دانشگاهی به این موضوع، ارزیابی این پژوهش­‌ها و شناسایی و معرفی پژوهش­‌های برتر (که بتوانند گره گشای بخشی از سوالات مرتبط در محیط صنعت باشند) بعنوان یک ضرورت شناسایی شد. از این رو بر آن شدیم بعنوان یکی از شاخه­‌های توسعه‌ای کنفرانس بین‌‌‌المللی مدلسازی اطلاعات ساخت، جایزه­ای اختصاصی برای پژوهش­‌های مرتبط با مدلسازی اطلاعات ساخت طراحی و همزمان با هر دوره از کنفرانس به معرفی پژوهش­‌های برتر این حوزه بپردازیم. در این مسیر با تشکیل کمیته­‌ای علمی از اساتید دانشگاه­‌های برتر کشور و با الهام گیری از جوایز پژوهشی مشابه در سایر حوزه‌­ها/ در سایر کشورها به تعریف فرآیند و معیارهای ارزیابی مرتبط پرداخته شده است. در ادامه شرح مختصری از اهداف، زمان‌بندی و نحوه برگزاری این رویداد بیان می‌شود:

دریافت دستورالعمل جایزه پژوهش برتر BIM

اهداف برگزاری جایزه:

 • شناسایی و تجلیل از پژوهشگران برتر کشور در راستاي ارتقاء و نهادینه‌سازی پژوهش در زمینه مدلسازی اطلاعات ساخت
 • هدایت و جهت‌دهی فعالیت‌هاي پژوهشی در راستاي شناسایی و رفع نیازها و مشکلات صنعت ساخت در حوزه مدلسازی اطلاعات ساخت
 • ایجاد فضای رقابتی مثبت در راستای توسعه پژوهش­‌های حرفه‌ای در حوزه مدلسازی اطلاعات ساخت

 

الزامات شرکت در رقابت:

 • پژوهشگران دانشگاهی و صنعتی که پژوهش ایشان در حوزه مدلسازی اطلاعات ساخت باشد.
 • انجام پژوهش حداقل شش ماه به طول انجامیده، در تاریخ ثبت نام این رقابت تکمیل شده باشد و از اتمام آن کمتر از 3 سال گذشته باشد.
 • ارائه پژوهش، محدودیت محرمانگی نداشته باشد.

 

نحوه برگزاری:

فرآیند شرکت در این رقابت و نحوه داوری پژوهش‌ها در 3 مرحله می‌باشد:

در مرحله اوّل مستندات لازم به کمیته پژوهش برتر ارسال و بررسی اولیه انجام خواهد شد. در صورت نقص در مدارک ارسالی، تکمیل یا بازبینی مدارک در دستور کار قرار خواهد گرفت. داشتن شرایط لازم برای ورود به فرآیند ارزیابی (مطابق آنچه در بخش قبل و تحت عنوان “الزامات شرکت در رقابت” بیان شد، شرط اصلی عبور از این مرحله خواهد بود).

در مرحله دوّم مستندات پژوهش­های کاندیدا در اختیار کمیته داوری قرار خواهد گرفت و بر اساس معیارهای ارزیابی مورد توافق کمیته ارزیابی خواهند شد. در این مرحله، ابتدا در تیم­های 3 نفره ارزیابی پژوهش­ها بصورت منفرد مورد امتیازدهی قرار خواهند گرفت. در ادامه خروجی امتیازدهی­ها در جلسات داوری و با نگاه مقایسه‌ای به بحث و بررسی بیشتر گذاشته می­شود و از میان آنها 3 پژوهش بعنوان فاینالیست به مرحله بعد راه پیدا خواهند کرد.

لازم به ذکر است در این مرحله، در صورت ابهام و ایجاد ضرورت ممکن است تیم داوری مکاتبات یا درخواست اطلاعات تکمیلی نسبت به برخی پژوهش­ها داشته باشد.

در مرحله سوّم، که همزمان در دومین روز از کنفرانس برگزار می‌شود، پژوهش­های منتخب فرصت ارائه و دفاع از کار خود را در یک ارائه 20 دقیقه­ای و با حضور داوران و حضار کنفرانس دارند. بر اساس امتیازدهی مرحله دوم، داوری انجام شده و ارائه صورت گرفته از جانب پژوهشگر، قضاوت نهایی برای رتبه‌بندی سه پژوهش فاینالیست صورت خواهد پذیرفت.

مهم­ترین معیارهای ارزیابی پژوهش برتر BIM:

 • نوآوری پژوهش
 • اصالت پژوهش
 • ارتباط عملی (میزان کاربردي بودن پژوهش)
 • شفافیت و حرفه­ای بودن روند/ روش تحقیق
 • مدیریت و سازماندهی مناسب به ­عنوان یک پروژه پژوهشی
 • دستاوردهای حاصل از پژوهش (مقاله/کتاب/…)

 

تاریخ‌های مهم برای اولین دوره پژوهش برتر BIM:

 

عنوان

تاریخ

 

فراخوان ثبت نام در اولین دوره پژوهش برتر BIM 10 فروردین 1402
آخرین مهلت ثبت نام 15 اردیبهشت 1402
اعلام نتایج اولیه 10 خرداد 1402
ارائه شفاهی و داوری نهایی روز دوم برگزاری

پنجمین کنفرانس بین‌المللی BIM

اعلام نتایج نهایی و تقدیر از برگزیدگان همزمان با اختتامیه

پنجمین کنفرانس بین‌المللی BIM

 

هزینه ثبت نام:

هزینه ثبت‌نام در این دوره از رقابت پژوهش برتر BIM برای هر پژوهش‌ دانشگاهی 250 هزار تومان و برای هر پژوهش صنعتی 2.5 میلیون تومان می‌باشد که با توجه به برگزاری اولین دوره از این رقابت و جهت حمایت و ایجاد انگیزه در علاقه‌مندان، این دوره از رقابت پژوهش برتر BIM به صورت کاملاً رایگان برگزار می‌‍شود.

اهدای جایزه به پژوهش برتر:

از پژوهش‌های برتر راه‌ یافته به مرحله نهایی با لوح تقدیر و جوایز نفیس در بخش اختتامیه پنجمین کنفرانس بین‌المللی تجلیل خواهد شد.

ثبت نام:

جهت ثبت نام در این رویداد لطفا فرم ثبت نام (جهت دریافت اینجا کلیک نمایید) را تکمیل نموده و از طریق بخش زیر ارسال نمایید.

فهرست