عنوان:

پیاده‌سازی BIM در هتل 5 ستاره در 6 دیسیپلین و سه فاز

سخنران:

مهندس کیان امیریان‌فر

مدیر  و تحلیل‌گر بیم

توضیحات:

این هتل 5 ستاره واقع در دومین کلان شهر ایران با مساحت 30 هزار متر مربع می‌باشد که شامل 17 کیلومتر تیر و ستون فولادی، 3 هزار مترمکعب بتن، 33 کیلومتر لوله فولادی، 2000 اسپرینکلر، 200 کیلومتر سیم‌کشی و 40 کیلومترکابل‌کشی می‌باشد. هدف اصلی، ارائه بالاترین سطح مهندسی ایران در بخش خصوصی بود. با استفاده از مدل‌سازی نوینBIM در 6 دیسیپلین سازه، معماری، تاسیسات مکانیکی و برقی، طراحی داخلی و BMS. اولین پروژه‌ای که در آن طراحی داخلی با نهایت ظرافت با جزئیات کارهای چوبی، هندسه دقیق تمام المان‌های برقی و مکانیکی، پلان معکوس، برش‌کاری سنگ‌ها و اسلب‌ها و غیره تولید شده است.
گروه BIM المان‌ها در 3 مقیاس تهیه کرده و در کنار هم قرار داد‌اند. مقیاس نرمال، مقیاس وسیع و مقیاس خرد. پروژه به صورت یک مدل BIM پیچیده ولی کارامد انجام شده است.
برزگترین چالش ساخت ماکت مجازی ساختمان با جزئیات بالا و مقیاس یک به یک در همه دیسیپلین‌ها در کنار هم توسط کامپیوترهای متوسط (پردازنده 5 گیگا هرتزی و کارت گرافیک 6 گیگابایتی) بود. گروه روشی جهت استفاده بهینه از RAM و منابع سخت‌افزاری ارائه کرد. برخی از فناوری‌های جدید مانند SubD، Multi LOD،NWC و امکانات جدید هندسهNurbs به گروه BIM کمک زیادی کرد.
یکی از جذاب‌ترین بخش‌های پروژه شبیه‌سازی حریق و ادغام آن با مدلRevit بود که نشان می‌دهد سیستم مدیریت دود، اعلان و اطفای حریق چگونه کار می‌کند. این سرآغازی جهت دستیابی به بعد ششم BIM و مهندسی تحلیل در ایران شد. فناوری که مدل دینامیک ساختمان DBM(Dynamic BIM Model) نام‌گذاری کردند. توان شبیه‌سازی سیستم تهویه مطبوع، اگزاست، روشنایی، سیرکولاسیون ساکنین و مصرف انرژی بر روی مدل‌های اورجینالBIM را داراست.
از این پس در صورت مدل‌سازی نوین BIM براساس استاندارهای ارائه شده گروه ISOBIM شبیه‌سازی و تحلیل فن‌کوئل‌ها، جت فن‌ها، هواسازها، انواع اسپرینکلرها و دتکتورها، BMS، تحلیل باد و تهویه طبیعی به صورت بصری و انیمیشن امکان‌پذیر می‌باشد. راهکارهایی برای مدل‌سازی آتش، جریان هوا، مایعات و گازها، جامدات و ساکنین ساختمان و بررسی رفتار آن‌ها در رویدادهای مختلف انجام شده است.

 

فهرست