در پرتو نگاه‌داشت ویژه ایزدی، چهارمین کنفرانس بین‌المللی مدلسازی اطلاعات ساخت (BIM) به همت گروه طرح و ساخت مهرگان و حمایت قابل تقدیر دفتر سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، وزارت راه و شهرسازی و دانشگاه‌های برتر کشور برگزار شد. بدون شک سخنرانی‌های ارائه شده توسط متخصصانی از کشور ایتالیا، آمریکا، استرالیا و انگلیس در کنار میزگردها، مقالات و نمونه‌های موردی ارائه شده توسط نخبگان ایرانی یکی از نقاط عطف این کنفرانس بود که با استقبال پرشور متخصصان، دانشگاهیان و سازمان‌های دولتی روبرو شد و فضای بسیار مناسبی را برای توسعه و ترویج مفهوم صحیح BIM فراهم آورد.

کمیته علمی و برگزارکنندگان این کنفرانس، بر اساس مباحث مطرح شده در کنفرانس بر این باورند که گذار از وضعیت فعلی به وضعیت متعالی در زمینه BIM نیازمند توجه و عنایت ویژه به موارد زیر خواهد بود:

  1. سیاست­‌های تشویقی برای توسعه BIM در بین ارکان اصلی ساخت و ساز
  2. تسهیل­‌گری در خصوص استقرار فناوری BIM با ایجاد کارگروه­‌های تدوین اسناد کلان BIM
  3. حمایت از پژوهش­‌ها و تحقیقات بنیادی در حوزه صنعت و دانشگاه با ارائه اطلاعات، پشتیبانی مالی و …حمایت از بگزاری نشست­‌ها و کنفرانس­‌ها
  4. توجه ویژه به فرهنگ­سازی و آموزش در زمینه BIM
  5. همکاری دستگاه­‌های اجرایی، وزارت راه، نظام فنی و اجرایی، نظام مهندسی، دفتر تدوین مقررات ملی، شهرداری و شورای شهر و …

انتظار می‌رود با تحقق موارد فوق و تلاش روزافزون متولیان امر ساخت و ساز در بخش‌های دانشگاهی، دولتی و بخش خصوصی، همگام شدن با این رویکرد نوین سرعت بیشتری گرفته و کشور عزیزمان ایران بتواند به عنوان صادرکننده خدمات فنی و مهندسی BIM مطرح شود.

آخرین اخبار:

فهرست